ALBEDO PLASTİK KALIP        PLASTİK FİTİNG SEKTÖRÜNÜN DUAYENİ   
ALBEDO  
İLETİŞİM  
SIHHİ TESİSAT  
ATIKSU - KORİGE  
PE100 - SULAMA  

ATIKSU

 

Atıksu Borularının Genel Özellikleri
Bina içerisi ve dışarısında kullanılmış suyun tahliyesi için döşenen borulardır. Poliolefin grubu hammaddeden imal edilmektedirler. Piyasada yaygın olarak kullanılan borular birçok menfi özellikleri olan PVC hammaddesinden kullanılmakta olup Avrupa'da olduğu gibi bu ürüne yerini bırakacaktır.
Birleştirme yöntemi contalıdır. Dizayn özel contası çift dudaklı ve tespit çemberli olduğundan, standardın sızdırmazlık değerini %800 fazlalık ile sağlamaktadır. Ülkemizdeki resmi rakamlarla ifade edilen, binalardaki %64'lük donatı paslanması, bu ürünlerin sunmuş olduğu kalite ile aşağılara çekilecektir.
Hammaddesinin özelliği sayesinde alternatif ürünlerdeki gibi kırılma görülmez. İçerisine dolgu katılmadığından orijinal özelliklerinden taviz vermeden kullanılır. İnşaat uygulamalarında karşılaşılan fireler göz önünde bulundurularak projeye göre %5'lik fazla alım yapılmasına gerek kalmaz.

 

 

Ürüne herhangi bir durumda uygulanan kuvvet kalktığında, kırılmayıp sahip olduğu hafıza ile eski şekline tekrar döner. Zemin çakıllı olduğu durumlarda toprak ve trafik yükü nedeniyle boru çatlamaz ve kırılmaz.
Malzemesinin özellikleri sayesinde, içerisinden akışkan akarken, özellikle düşey hatlarda, rijit borular gibi konfor şartlarının üzerinde ses üretmez. Enince etkalınlığındaki PP boru, enkalın rijit borudan, watt cinsinden, 2,5 kat daha az ses üretir.
Yangınlarda yanarken ağaç malzemelerin çıkardığı gazları çıkarır. Diğer borulardaki gibi zehirleyici gazları çıkarmaz.

Atıksu Boru ve Fitinglerin Üstünlükleri

Asla kırılmaz.
Asla sızdırmaz.
Çift dudaklı contaya sahiptir.
Contanın montaj esnasında çıkmasını önleyen tespit çemberi vardır.
Kimyasallara yüksek dayanım gösterir.
Diğer atıksu borularına göre çok hafiftir.
Şantiyede fireyi önleyen, taşımayı kolaylaştıran kelepçe ile stoklanır.
Daha az üreterek konfor sunar.
Kolay montaj edilir.
Kısa sürede döşenebilir.
50 yıl garantili ömre sahiptir.
Korozyon olmaz.
Mineraller ile reaksiyona girip çapı daralmaz.
Paslanıp yağmur suyunu kirletmez.
0°C'nin altında elastik yapısı ile buzdan çatlamaz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

0°C'nin altında PP kristalize (camsı) yapıdadır. Darbe almamalıdır. Bu sıcaklık ve altında nakliye esnasında atılarak taşınmamalıdır.
Borular döşenirken erkek tarafı kaydırıcı sürülerek takılmalıdır.
Boru mufa 90°'ye yakın açıda ittirerek takmalı, aksi durumda contayı içeri sürükleyebilir.
Özellikle güneş gören tarafta döşeme yapılıyor ise uzamaların sehime neden olmasını önlemek için ; yazın, boru muf sonuna kadar ittirilmeli, kışın ise uç kısım girince bırakılmalıdır. Boru sokulmadan önce dışarıdan nekadar gireceği kalem ile işaretlenmelidir.
Deprem bölgelerinde deprem sarsıntılarında kılcal çatlaklar olup rutubet ile karşılaşmamak için rijit boru yerine PP boru kullanılmalıdır.
Diğer borularda kullanılan yapıştırıcıya gerek yoktur. Kullanılması zararlıdır.
Güneşe maruz stoklama yapılıyor ise boruların kelepçeli ortamda düz olmasına dikkat edilmelidir. Boru üst yüzeyi ile alt yüzeyi arasındaki sıcaklık farkı sehim yapmasına neden olabilir.

KANALİZASYON BORULARI

Kanalizasyon boruları Poliolefin grubu içerisindeki Polipropilen ve Polietilen hammaddelerinden üretilen bir üründür. Ø450 mm çapa kadar üretilen ekstrüde korige boru polietilen ve polipropilen hammaddeden üretilebilirken, sarmal korige borular polietilenden üretilmektedir. Aynı etkalınlığında halka mukavemet değeri polipropilende daha yüksek çıktığından daha fazla tercih edilmektedir. Sarmal yöntemle ise Ø500 mm çap ve üzerindeki borular üretilmektedir.

 

 

 

 

 

Ekstrüde korige borular fitingler ile birleştirilir iken sarmal korige borular muflu ve spigot (erkek) uçludur, düz boru birleştirmesinde fitinge ihtiyaç göstermez.
Ekstrüde korige boruların birleştirilmesi için enjeksiyon fitingleri üretilmektedir. Contalar boru dış yüzeyindeki kanala oturtulur ve fitinge geçirilir. Sarmal korige borular ise ekstrüder kaynağı, contalı yöntem yanı sıra elektrofüzyon yöntemi ile de birleştirilebilir. Bu birleştirme yöntemi, normalde 0,5 bar basınç altında kullanılan boruları 4 bar'da dahi kullanılabilir hale getirir. Bu sayede sel haline dönüşen yağışlarda karşılaşılan basınç artışlarında borular sızdırmadan ve birleştirme yerlerinde hasar görmeden çalışmaya devam eder.

Bu boruların korozyondan etkilenmemesi, aşınma ve kimyasal dayanımının yüksek olması ile 50 yıl ömür garantisi ile satılmaktadır. Deprem gibi yer sarsıntılarından esnek yapıları sayesinde etkilenmeden faaliyetlerini yerine getirmektedirler. Sızdırmazlık boru ömrü boyunca sağlandığından yer altı sularının ve toprağın kirlenmesi önlenir. Ağaç köklerinin boru içerisine girerek kapanması sözkonusu değildir. Hafif olması ile küçük çaplı borularda (Ø200-250) iş makinası ihtiyacı olmadan döşeme yapılabilir.