ALBEDO PLASTİK KALIP        PLASTİK FİTİNG SEKTÖRÜNÜN DUAYENİ   
ALBEDO  
İLETİŞİM  
SIHHİ TESİSAT  
ATIKSU - KORİGE  
PE100 - SULAMA  

PPr Borularının Genel Özellikleri

PPr borular Polipropilen Random Kopolimer hammaddesinden imal edilmektedir. Bu hammadde tip 3 olarak adlandırılmaktadır. Tip 1 Polipropilen homopolimer, tip 2 ise Polipropilen blok kopolimer'dir. PPr'nin diğerlerinden ayıran en önemli özelliği sıhhi tesisatta kullanılabilmesi yanı sıra, sıcaksu tesisatında kullanılabilmesidir.
Galvaniz boruların yerine ikame olarak pazara girmiştir ve yakın bir gelecekte sunmuş olduğu avantajlar sayesinde pazara %100 hakim olacaktır.
Ürün, fiting olarak adlandırılan bağlantı elemanlarına sahiptir. Birleştirmede kullanıldıkları gibi hertürlü geçişe uygun çeşitte üretilmektedirler. Hat üzerindeki dişli parçalar ile bağlantı için metalli fitingler üretilmektedir.
Birleştirme yöntemi olarak soket kaynağı kullanılmaktadır. Ürünün kaynak kabiliyeti yüksek olduğundan 1-2 saatlik eğitim ile sağlıklı kaynaklar yapılabilmektedir. Ø20-125 mm aralığında üretim yapılmaktadır.

 

 

 

PPr Borularının Üretim Özellikleri

PPr borular ekstrüder hattı denilen makinalar grubunda üretilmektedir. Fitingleri ise enjeksiyon makinalarında kalıp ile şekillendirilerek üretilmektedir. Elektrofüzyon denilen tipleri de olmakla birlikte, yüksek emniyetli ve yüksek maliyetli bir üründür. Bu seviyede kaliteye ihtiyaç duyulmadığından nadir olarak tercih edilmektedir.
Standartların PN20 olarak adlandırdığı etkalınlığındaki ürünleri firmamız, PN25 olarak sunmaktadır. Bunun sebebi kullanılan hammaddenin çevresel gerilme değerinin ? = 8.0 MPa olmasıdır. Normal şartlarda PN20 için etkalınlığının inceltilmesi gerekir ancak standart içerisindeki tablo değerleri bu hammadde sınıfına göre revize edilmediğinden, standart dışına çıkılmaması için basınç sınıfı yükseltilmiştir.

PPr Boru ve Fitinglerin Üstünlükleri

Kolay kaynak edilebilir.
Kısa sürede döşenebilir.
Firesiz uygulama yapılabilir.
Tesisatçıya düşük yatırım ihtiyacı gösterir.
20 °C'de PN25 bara dayanımı vardır.
50 yıl ömür garantilidir.
95 °C'de de kullanılabilir.
Korozyon olmaz.
Mineraller ile reaksiyona girip çapı daralmaz.
Paslanıp içme suyunu kirletmez.
0°C'nin altında buzdan çatlamaz.
Elastik yapısı ile zor pozisyonlarda kolaylıkla döşenebilir.
Metalin 8'de 1 ağırlığında olmasından dolayı işçiyi yormadan taşınabilir.
Nakil araçlarına daha fazla yükleme ve maliyette tasarrufa imkan tanır.

Ürün Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Ürün binaların sıhhi tesisat hatlarında kullanılır. Sıcak su dayanımından dolayı ısıtma sistemlerinde de kullanılabilmekte olup folyosuz hali tavsiye edilmemektedir. Anlık sıcaklık ve basınç artışları borunun patlamasına neden olabilmektedir. Bu şartlar için alüminyum folyo kaplı olan Oksi-Stabil boru kullanılmalıdır.
Güneş kollektörlerinde de kullanılabilmektedir. Sistemde basınç düşük olduğundan güneşten etkilenmesine rağmen menfi durum ile karşılaşılmamaktadır.
İçerisinde su buz haline dönüştüğünde esneme kabiliyeti ile patlamamaktadır. Ancak buz hacmini arttırırken basınçlı suyu sıkıştırmaktadır. Bu sıkışma anlık olarak 80 barlara çıkabilmektedir. Bu durumda sudaki basınç ile boru patlayabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

0°C'nin altında PP kristalize (camsı) yapıdadır. Bu halde iken darbe almamalıdır. Nakliye esnasında atılarak taşınmamalıdır.
Tesisatı döşenmiş, test edilmiş binalar kış döneminde kullanılmayacak ise vanadan kapatılmalı ve musluk açılarak basınç alınmalıdır.
5°C'nin altında kaynak işlemi yapılmamalıdır. Ürün paftadan çıkarılınca aniden soğuyarak yüzeysel katılaşma olmaktadır, bu ise soğuk kaynak olduğundan basınca karşı dayanım göstermemektedir.
Paftadan sonra boru ve fiting döndürülerek birbirine geçirilmemelidir. Eğrilik, çarpıklık var diye düzeltme yapılmamalıdır.
Paftaların teflonu aşınmış ise paftalar değiştirilmelidir.

Ürünün Servis Ömrü

20 °C kullanımında 25 bar basınç altında 50 yıl garantilidir. Akışkanın sıcak olduğu durumlarda sıcaklık ve basınca bağlı olarak tablodan istifade değeri tespit edilmektedir.